Przed przystąpieniem do projektowania szafy ...
Oświetlenie w szafie to ...
2012 - Schafferman - szafy na wymiar | WWW.SCHAFFERMAN.PL
Przed przystąpieniem do projektowania szafy przesuwnej, czy innej zabudowy, w tym nietypowej np. pod skosami, czy schodami warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań funkcjonalnych.
Zabudowa na wymiar, niezależnie czy będzie to szafa, oddzielna garderoba czy system regałowy pod skosami poddasza lub schodów musi uwzględniać indywidualne potrzeby użytkowników. Wnętrze projektowanej zabudowy powinno umożliwiać łatwe, praktyczne i bezproblemowe przechowywanie rzeczy, ubrań codziennego użytku, jak i przedmiotów rzadziej używanych. Dlatego, przy projektowaniu szafy warto zwrócić uwagę na pewne aspekty natury ogólno-technicznej i funkcjonalnej, które często są pomijane, a mają istotne znaczenie dla ergonomii codziennego użytkowania, a w konsekwencji zadowolenia i satysfakcji Klientów.
Dobrze zaprojektowana szafa, pojemna, funkcjonalna i co najważniejsze odpowiadająca indywidualnym potrzebom użytkowników, to bez wątpienia wartość sama w sobie, dlatego czas poświęcony na gruntowne przemyślenie i zaprojektowanie wnętrza mebla zaprocentuje zadowoleniem i komfortem codziennego użytkowania.
Osobną kwestię stanowi szeroko rozumiany design, będący dopełnieniem wymiaru użytkowego i emanacją preferencji stylistycznych Klientów, dlatego ten aspekt pozostawiam do ewentualnego omówienia w ramach kolejnego artykułu.
Wymiary wnęki, - a w zasadzie jej optymalna głębokość powinna wynosić minimum 60cm. Istnieje możliwość zabudowy płytszych wnęk, jednak funkcjonalność takiej szafy jest znacznie ograniczona i wymaga zastosowania specjalnych rozwiazań np. wysuwanych drążków wieszakowych montowanych prostopadle do linii frontu szafy, czy systemu wysuwanych koszy o niestandardowej (zmniejszonej) głębokości.
Wysokość półek w części dolnej, środkowej i górnej jest elementem często pomijanym przy projektowaniu wnętrza szafy, ale dosyć istotnym z punktu widzenia komfortu i wygody codziennego użytkowania. Umieszczenie stosunkowo niskich półek (np. o wysokości 20-30cm) poza zasięgiem wzroku i rąk, czyli w części górnej lub dolnej szafy znacznie utrudnia łatwy ogląd zawartości i dostęp. Naszym Klientom rekomendujemy zlokalizowanie niskich półek (25-30cm) w środkowej części szafy, tj. na wysokości oczu. W strefie górnej i dolnej polecamy półki wyższe tj. o wysokości powyżej 30cm.
Szuflady i ich wysokość, to kolejny element wyposażenia, który powinien być przemyślany już na etapie projektowym, ponieważ ewentualne doposażenie szafy w trakcie eksploatacji może być kosztowne, a nawet niemożliwe. Z użytkowego punktu widzenia, kluczowym czynnikiem jest wysokość szuflad. Szuflady płytkie, o wysokości do 12cm są bardzo praktyczne, ponieważ umożliwiają łatwe odnajdywanie przechowywanych przedmiotów, które są poprostu widoczne. W miarę zwiększania głębokości szuflady odnalezienie, a następnie wyjęcie potrzebnej rzeczy. staje się coraz trudniejsze. Naszym Klientom rekomendujemy szuflady o głębokości nie przekraczającej 20cm.
Umiejscowienie, przeznaczenie i użytkownicy szafy, to kolejne kwestie warte uwagi i zastanowienia na etapie projektowania. W zależności od miejsca usytuowania, szafa może realizować różne potrzeby użytkowników. Szafy montowane w części wejściowej (hall) mogą mieć wydzieloną tzw. strefę gospodarczą służącą do przechowywania drobnych sprzętów domowych np. odkurzacza, z którego korzystają wszyscy domownicy. Bardzo praktyczny jest również pawlacz w najwyższej części szafy, który może być wykonany bez podziałów pionowych, tj. na całej długości szafy, dając możliwość przechowywania długich przedmiotów. Z pewnością wszyscy docenią systemy do przechowywania obuwia, które nie koniecznie sprawdzą się w szafie salonowej lub sypialnianej. W szafach typowo garderobianych, których głównym zadaniem jest przechowywanie ubrań i dodatków proponujemy uwzględnienie wieszaków na krawaty, spodnie, systemu wysuwanych koszy na tekstylia, platform z organizerami na biżuterię, spinki do koszul, zegarki, szuflad na bieliznę.
Wieszaki na rzeczy długie, krótkie oraz półki i inne elementy wyposażenia, a w zasadzie proporcja zajmowanych przez nie powierzchni w szafie, powinna w możliwie największym stopniu odpowiadać potrzebom użytkowników. Warto zatem dokonać przeglądu garderoby w celu ustalenia nawet przybliżonych proporcji pomiędzy ubraniami długimi np. płaszcze, jesionki, suknie wieczorowe itp., a ubraniami krótkimi typu koszule, bluzki, spódnice itp. Warto przy tym pamiętać, że swobodne powieszenie płaszcza zajmuje ok. 10-12cm miejsca na drążku, w przypadku koszul, bluzek potrzebne miejsce to od 6 do nawet 10cm.
Podsumowując można zaryzykować stwierdzenie, że dobry, przemyślany i dopracowany projekt, to więcej niż przysłowiowa połowa sukcesu i wymaga pewnego zaangażowania, a nawet wysiłku ze strony naszych Klientów, ale jest to warunek niezbędny w realizacji naszego nadrzędnego celu, jakim jest spełnienie oczekiwań i pełna satysfakcja naszych Klientów.
Oświetlenie w szafach wnękowych, jak również innych zabudowach meblowych, to niewątpliwy standard estetyczny, ale przede wszystkim bardzo praktyczny element każdej nowoczesnej szafy. Dobrze zaprojektowne i wykonane oświetlenie jest rozwiązaniem słusznie docenianym przez coraz szersze grono zadowolonych Klientów.
Oferta wszystkich producentów markowych mebli na wymiar o ugruntowanej pozycji na rynku krajowym i zagranicznym obejmuje szeroką gamę propozycji w zakresie oświetlenia. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku naszej firmy, która również oferuje tego typu rozwiązania, w tym autorski system oświetlenia wewnętrznego półek, wykorzystujacy technologię LED.
Dostępne na rynku, systemy oświetlenia meblowego można umownie podzielić na dwie grupy - oświetlenie zewnetrzne, umieszczone w elementach konstrukcyjnych zabudowy montowanych w strefie podsufitowej, a niekiedy bocznej oraz oświetlenie wewnetrzne umiejscowione w półkach lub pionowych elementach korpusu szafy. W niniejszym artykule, jako autor systemu oświetlenia wewnętrznego Schafferman, skoncentruję się na przybliżeniu głównych wyróżników i atrybutów naszego roziązania.
Praktyczna wartość użytkowa to niezbędny atrybut, który musi posiadać każde rowiązanie techniczne, w tym również wewnętrzny system oświetlenia półkowego. W klasycznych zabudowach na wymiar, które mają min. 60cm głębokości, niedoświetlenie półek w obszarach położonych w głębi szafy jest zjawiskiem naturalnym. Doświetlenie głębi półek, ułatwia odnajdywanie i wyjmowanie potrzebnych rzeczy czy ubrań. Dotyczy to głównie szaf zlokalizowanych w tych obszarach domu, czy mieszkania, w których dostęp naturalnego światła dziennego jest ograniczony np. w strefie wejściowej (hall) czy na poddaszu bez świetlików dachowych. Oświetlenie wewnętrzne doskonale sprawdzi się również w szafach sypialnianych, szczególnie w sytuacji, kiedy np. codziennie rano wyjmujemy ubranie do pracy i nie chcemy zakłucać snu "drugiej połówki" włączaniem światła w sypialni. Nie dziwi zatem fakt, że Klienci bardzo cenią sobie właśnie ten element wyposażenia, gdyż jego walor praktyczny jest wręcz bezcenny.
Bezpieczeństwo - w naszym rozwiązaniu stosujemy wyłącznie certyfikowane komponenty posiadające wszystkie wymagane atesty i dopuszczenia techniczne. Wykorzystujemy oświetlenie typu LED, które do działana wymaga zasilania prądem stałym o napięciu jedynie 12 Volt. Jest to napięcie bezpieczne dla użytkownika ponieważ nie grozi porażeniem. Niezależnie od tego, cały system posiada zabezpieczenie termiczne, przeciażeniowe oraz zwarciowe, realizowane za pomocą dedykowanego szybkiego bezpiecznika typu topik.
Komponenty systemu to nie tylko żródło światła, ale także instalacja kablowa, która jest ukryta w półkach i pionowych elementach korpusu szafy czy zabudowy, przez co nie szpeci wnętrza półek. Tego wariantu ukrycia instalacji kablowej wewnątrz korpusu szafy (półki i piony) nie oferuje żadna ze znanych nam firm meblarskich działajacych w Polsce. Oświetlenie może być włączane tradycyjnym włącznikiem umieszczonym w dogodnym miejscu lub włącznikiem reagującym na ruch np. skrzydła drzwiowego lub ręki. Sercem całego systemu jest zasilacz prądu stałego, którego parametry dobierane są do wyliczonego indywidualnie zapotrzebowania prądowego danej instalacji w zależności od liczby punktów świetlnych.
Funkcjonalność oświetlenia wewnętrznego możemy dodatkowo rozszerzyć np. przez podział na strefy (lewą i prawą). Oznacza to, że oświetlenie nie musi być włączane w całej szafie, ale jedynie w tej części (strefie), z której chcemy skorzystać. Takie rozwiazanie znacznie wydłuża okres życia źródeł światła.
Wymagania techniczne miejsca zabudowy ograniczają się jedynie do obecności zasilania elektrycznego, przy czym jego brak, nie stanowi dla nas problemu, i w razie potrzeby możemy wykonać stosowne doprowadznenie w ramach usług dodatkowych świadczonych przez naszą firmę.
System wewnętrznego oświetlenia Schafferman jest autorskim rozwiązaniem, którego nie oferują inni producenci markowych mebli na wymiar. Dostępne na rynku rozwiązania bazują na powszechnie stosowanym systemie profili aluminiowych przeznaczonych do taśm LED i niestety wymagają rozprowadzenia instalacji kablowych na powierzchni półek i pionów. Jest to rozwiązanie mało estetyczne, ale także mało praktyczne ponieważ instalacja kablowa sprzyja gromadzeniu się kurzu i jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne np. przy wkładaniu lub wyjmowaniu przechowywanych rzeczy.
Jako autor przedstawionego systemu oświetlenia mogę stwierdzić, że stosowane przez naszą firmę roziązania w tym zakresie, mogą stanowić wzór do naśladowania przez innych producentów mebli na wymiar, co byłoby dla mnie, jako pioniera tego typu rozwiazań na rynku krajowym, wielką satysfakcją.